علاوه بر ارتباط مبادلاتی بین شعب بانک ها ، براساس همین شبکه امکان مبادلات اصلی عمده بین بانک ها فراهم می گردد . در این شبکه مراکز اصلی بانک ها لحظه ای به مبادلات مختلف ریالی و ارزی می پردازند و وصول و حواله مربوط به بانک ها به راحتی و با سرعت بالایی انتقال می یابد .

شبکه سوئیفت :

ارتباط بین بانک ها وبانک مرکزی از طریق شبکه سوئیفت فراهم شده می باشد شبکه شتاب نیز بخشی از این شبکه به حساب می آیند در شبکه شتاب ارتباط بین بانک ها میسر می باشد در حالی که در شبکه سوئیفت ارتباط بین بانک مرکزی محیا می گردد . بانکئ مرکزی از طریق این  شبکه ارتباط و مبادلات را به صورت لحظه ای با بانک های مختلف مستقر می کند  به کارگیری چنین شبکه ای در ارتباطات کاهش زیاد هزینه هارا به دنبال داشته می باشد علاوه بر موارد زیر ساختی فوق که به عنوان ارکان اصلی بانکداری الکترونیک کشور به حساب می آیند میتوان به سایر عناصر بانکداری الکترونیک از قبیل : شعب خودکار، دستگاهها و کارتخوان های خودکار ، دستگاههای پایانه فروش ، کارتهای هوشمند ، تلفن بانک، بانکداری همراه ، فکس بانک ، ساتنا ، پایانه ها و خطوط داده ای تصریح نمود . ( احمد زاده فرد شیرازی 1388) .

2ـ2ـ موبایل و موبایل بانک

طی چند سال اخیر تجارت موبایلی ( سیار ) به عنوان جدید ترین نشانه از تجارت الکترونیک مورد توجه قرار گرفته و پیش رفت فن آوری و نوع آوری ها باعث رشد و گسترش کاربردهای ان گشته می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

در این بین بانکداری همراه یک از  شاخهای اصلی تجارت موبایلی می باشد که نقشی اساسی و تاثیر گزار بر سایر حوزه های این تجارت دارد .

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد

دسته بندی : پایان نامه