• تورم
 • تورم از نظر علم اقتصاد تصریح به افزایش سطح عمومی تولید پول، در آمدهای پولی و یا قیمت می باشد. تورم عموماً به معنی افزایش غیرمتناسب سطح عمومی قیمت در نظر گرفته می گردد. تورم، طریقه فزآینده و نامنظم افزایش قیمت‌ها در اقتصاد می باشد. هر چند طبق تئوری‌های مختلف، تعاریف متفاوتی از تورم صورت می‌گیرد، اما، تمامی آنها به طریقه فزآینده و نامنظم افزایش در قیمت‌ها تصریح دارند. مفهوم امروزی تورم، در قرن نوزدهم میلادی متداول گردید. قبل از آن، مفهوم دیگری از تورم وجود داشت که جهت نشان دادن افزایش حجم اسکناس‌های غیرقابل تبدیل به طلا به کار برده می‌گردید .نرخ تورم برابر می باشد با تغییر در یک شاخص قیمت که معمولاً شاخص قیمت مصرف کننده می باشد. زمانی که اقتصاددانان درمورد تورم صحبت می‌کنند، به رشد سطح عمومی قیمت‌ها تصریح دارند؛ تورم یعنی بایستی برای خرید کالاها و خدمات، پول بیشتری پرداخت گردد. پاره‌ای دیگر از تعاریف، تورم را سیر تراکمی افزایش قیمت‌ها و برگشت ناپذیری آن تعریف کرده‌اند. صاحب‌نظران دیگری همچون ریمون بار، ژان مارشال و گونار میردال تورم را افزایش زیاد و مداوم قیمت‌ها تعریف کرده‌اند. اگر رشد دستمزدها با رشد بهره‌وری در اقتصاد یکسان باشد، تورم به وجود نخواهد آمد.

   

  2-2-1) پیامدهای تورم

  تورم مانند پدیده‌هایی می باشد که می‎تواند آثار و تبعاتی مثبت و منفی به دنبال داشته باشد و مهمترین اثر آن توزیعی می باشد به نحوی که به نفع گروه‌های پردرآمد و به ضرر گروه‌های فقیر و کم‌درآمد و حقوق‌بگیر می باشد. به بیانی دیگر تورم به افراد دارای درآمدهای پولی ثابت، ضرر می‌زند و از قدرت خرید آنان می‌کاهد و پیش روی، به نفع اغلب کسانی تمام می گردد که درآمدهای پولی متغیر دارند. گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس تصریح می کند: تورم همچنین هزینه‌های عمومی دولت را افزایش داده و در نتیجه دولت را مجبور به کسب درآمد بیش‌تر یا استقراض از بانک مرکزی می کند که در هر دو حالت ضربات جبران ناپذیری را به اقتصاد کشور وارد می کند. این گزارش در ادامه به طرح راهکارهای مبارزه با تورم پرداخته و تأکید می کند که حل معضل تورم در کشور کار خیلی پیچیده‌ای نیست و کافی می باشد ریشه‌های تورم، که قابل شناسایی نیز هستند، به گونه‌ای از میان برداشته شوند.

   

  شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

  2-2-2) آثار سیاسی و اجتماعی تورم

  علاوه بر آثار اقتصادی، تورم بر ساختار اقتصاد و متغیرهای کلان اقتصادی تأثیرگذار می باشد. تورم، در عصر حاضر، ابعاد اجتماعی و سیاسی گسترده‌ای پیدا کرده می باشد. دلیل این مسئله، ارتباط تنگاتنگ تورم با زندگی افراد جامعه می باشد. علاوه بر آن، ثبات سیاسی و اقتصادی یک کشور از طریق شاخص‌های متفاوتی سنجیده می گردد که تورم مانند آنهاست. شعار بسیاری از نامزدهای ریاست جمهوری در کشورهای در حال توسعه، کنترل و پایین آوردن طریقه رشد قیمت‌هاست. از این‌رو، تورم را می‎توان که یکی از پیچیده‌ترین، مهم‌ترین و حساس‌ترین مقولات اقتصادی و اجتماعی عصر حاضر دانست و مطالعه و تحلیل آن، می‎تواند تأثیر بسزایی در تحلیل و تبیین مسائل اقتصادی داشته باشد.

   

   

  2-2-3) اثر تورم بر سودآوری بانکها

  تورم افزایش مداوم و قابل ملاحظه در سطح عمومی قیمت کالاها و خدمات بدون هیچ‎گونه افزایش در سطح تولید می‎باشد. مقداری که تورم سودآوری بانک را تحت تأثیر قرار می‎دهد به تغییرات آتی تورم که آیا به گونه کامل قابل پیش‎بینی باشد بستگی دارد،که این نیز به نوبه خود، به توانایی شرکت در پیش بینی دقیق تغییرات آتی متغیرهای کنترلی مربوطه وابسته می باشد. نرخ تورم که به گونه کامل پیش بینی شده باشد منجربه افزایش سود می‎گردد،  بطوری‎که بانک‎ها می‎توانند نرخ های بهره را به جهت افزایش درآمد تعدیل نمایند. بعنوان مثال بورک[1]  (1989)، مولی نیوکس و تامتون[2] (1992)، کونت و هویزینگا[3] (1998)، به ارتباط مثبت بین تورم و نرخ بهره بلندمدت با عملکرد بانک دست یافتند. از آنجایی‎که، تورم اثر مثبت بر سود بانکی دارد، پیشنهاد می‎گردد بانک‎ها تغییرات آتی تورم را به درستی و بطور سریع نرخ بهره و حاشیه بهره را تعدیل نمایند.

  [1] Bourke

  [2] Molyneux and Thornton

  [3] Demirgüç-Kunt and Huizinga

   متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

  لینک متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد