ظهوراینترنت تاثیر زیادی بربانکداری الکترونیک داشته می باشد بااستفاده از اینترنت بانکداری دیگر محدودیت زمانی و جغرافیایی ندارد مشتریان سراسر جهان می توانند طی 24 ساعت شبانه روز و درتمام روزهای هفته به حسابهای خود دسترسی داشته باشند.

بانکداری اینترنتی با بهره گیری از فناوری وب و اینترنت مشتریان را قادر می سازد تافعالیت های مالی خود را در یک محیط مجازی انجام دهند تفاوت بین بانکداری اینترنتی و بانکداری خانگی این می باشد که برای دست یابی به خدمات بانکی از طریق اینترنت نیازی به نصب یک نرم افزار اختصاصی وجود ندارد بلکه خدمات بانکی می تواند ازطریق شبکه عمومی اینترنت قابل دسترسی باشد و مشتری ازطریق اینترنت به حساب بانکی خود مرتبط می گردد (Liao,1999 )

این نوع از بانکداری تا حدودی زیر مجموعه بانکداری تحت وب می باشد . با این تفاوت که در بانکداری تحت وب آغاز معرفی بانک و خدمات مورد توجه قرارمی گرفت با توسعه کاربرد های وب بانکداری اینترنتی نیز گسترش پیدا نمود . با افزایش  روز افزون افرادی که به اینترنت دسترسی دارند این گونه خدمات نیز توسعه می یابد بخش در حال رشدی از مشتریانی که فهم تکنولوژیکی دارند و سهولت بهره گیری از سیستمهای توزیع خدمت مبتنی بر فن آوری را نسبت به توزیع خدمات از طریق کارکنان بانک ترجیح می دهند به وجود آمده می باشد ( joseph& STONC,2003 )

بانکداری از طریق موبایل

ازدیگر مفاهیمی که در زمینه بانکداری الکترنیک توسعه یافته می باشد بانکداری از طریق تلفن همراه می باشد . این رویکرد در حقیقت توسعه یافته بانکداری اینترنتی و بانکداری خانگی می باشد. به این نحو که افراد با بهره گیری از کامپیوتر های دستی خود با اتصال به موبایل به شبکه اصلی ارتباطی بانک ( اینترنت با سایر شبکه اختصاصی بانک ) خدمات مالی مورد نظر را دریافت میکنند با بهره گیری داز موبایل می توان بسیاری از عملیات بانکی همچون مطالعه مانده وجه در حساب های توقف پرداخت چک نقل و انتقال پول از یک حساب به حساب دیگر و … را انجام داد .برای انجام امور بانکی موبایل از تلفن عادی ایمن تر می باشد ( حسن  زاده 1381)

2ـ1ـ2ـ3ـ جایگاه بانکداری الکترونیک در تجارت الکترونیک :

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

تجارت الکترونیک ازبهترین نمونه بکارگیری فناوری ارتباطات و اطلاعات برای مقاصد اقتصادی می باشد . بهره گیری از این فناوری موجب رشد و توسعه اقتصادی ، بهبود کارایی تجاری و تسهیل همگرایی کشورها و به ویژه کشورهای درحال توسعه به اقتصاد جهانی گردیده می باشد.فناوری ارتباطات و اطلاعات امکان افزایش قابلیت رقابت پذیری بنگاه ها را فراهم ساخته  وهمچنین به ایجاد مشاغل جدید می انجامد . طی چند دهه اخیر حجم صادرات الکترونیک جهانی در اثر تحولات گسترده فناوری ارتباطات و اطلاعات ، رشد قابل توجهی را تجربه نموده می باشد . مبادلات پولی و مالی جزء لاینفک مبادلات تجاری می باشد ، از اینرو همگام با گسترش حجم صادرات  الکترونیک جهانی ، نهاد های پولی

 متن فوق بخش هایی از این پایان نامه بود

لینک متن کامل این پایان نامه با فرمت ورد